Manşet Haberler » ÖZDER Türkiye Geneli deneme sınavı yapıyor
ÖZDER Türkiye Geneli deneme sınavı yapıyor

Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Türkiye Geneli deneme sınavı yapıyor. Sınavla ilgili ÖZDER Genel Başkanı Sayın Ahmet Akça yaptığı açıklamada:

"Değişim, yenilik ve dinamizim, eğitim sektörünün en belirgin özelliği hâline gelmiş durumda. Tecrübelerimiz bize değişimin eleyici bir etki yarattığını gösterdi. Günümüzde değişime ayak uyduranlar yükselirken direnenler veya uyum sağlamakta zorlananlar elenip gidiyor. Özel Öğretim Derneği, bu baş döndürücü değişimleri yakinen takip etmek ve özel öğretim alanında hizmet veren (kendisine üye olan / olmayan) tüm kurumların bu değişime pozitif bir ivme ile ayak uydurmalarını  sağlamak için var. Özel Öğretim Derneği, sektörümüzdeki değişimleri ve yenilikleri doğru algılayarak, sahip olduğu birikim ve tecrübeyle, temsil ettiği kurumları doğru yönlendirmek için var.

Bildiğiniz üzere son yıllarda okul müfredatları sürekli yenileniyor, sınav sistemlerimiz değişiyor, sınavlara yüklenen anlamlar değişiyor. Ancak tüm bunlar, sınavların önemini azaltmıyor, sınavlar hâlâ  eğitim sistemindeki önemini koruyor. Adı, içeriği, uygulama yöntemi değişse de sınavlar önemini hiçbir zaman kaybetmedi, kaybetmeyecek. Çünkü sınav, aslında hayatımızın bir parçası.Tüm bunların ışığında Özel Öğretim Derneği olarak öğrencilerimizin sınav hazırlıklarına katkıda bulunmak, gerçek bir sınavla karşı karşıya kalarak kendilerini denemelerini ve sınav heyecanını yenmelerini sağlamak için Türkiye’de ilk defa ilköğretim 5. sınıftan LYS gruplarına kadar tüm sınıflara aynı anda “Türkiye Geneli Deneme Sınavı” yapıyoruz.

Türkiye Geneli Deneme Sınavımız, güncellenen son sınav müfredatlarına göre hazırlanan, öğrencilerimizin katılım ve başarılarını ölçen bir sınav olacaktır. Bu sınavla öğrencilerimiz kendilerini objektif olarak değerlendirecekler, eksikliklerini görüp giderme fırsatı bulacaklar.

Okul ve dershane yöneticilerinden istirhamımız, derneğimizin yapacağı “Türkiye Geneli Deneme Sınavı”nı kurumlarınızdaki öğrencilerinize duyurarak öğrencilerinizin bu hizmetten yararlanmalarına vesile olmanızdır. Sizlere, derneğimizin öğrencilere yönelik böylesine faydalı bir hizmeti sunmasına yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz." dedi.

Sınavla İlgili Kısa Bilgiler

1)    ÖZDER Türkiye Geneli Deneme Sınavı, ortaokul 5,6,7,8. sınıfları, lise 9,10,11,12. sınıfları ve mezun grupları  kapsamaktadır.

2)    Sınava katılmaya karar veren kurum, aynı zamanda “Sınav Uygulama Merkezi” olacaktır. Sınav uygulama merkezi olarak özel okullar ve dershaneler tercih edilecektir.

3)    Öğrenciler, Sınav Uygulama Merkezlerine gelerek sınavlara başvuruda bulunacaklardır.

4)    Sınavlara katılımda öncelikli hedef, Sınav Uygulama Merkezi olan kurumlarımızın öğrencilerinin tamamının sınava katılmasıdır.

5)    Türkiye’de ilk defa tüm sınıflara aynı anda Türkiye Geneli Deneme Sınavı uygulanacaktır.

6)    Bu sınav için toplamda 1000 kuruma davetiye gönderilmiştir ve sınava 350 bin civarında öğrencinin katılacağı öngörülmektedir.

7)    Bu sınavın daha homojen olması ve öğrencilerimizin daha fazla öğrenci arasında kendilerini objektif bir şekilde değerlendirmeleri için 7 ayrı bölgeden 7 il seçilerek sınavlara bu illerdeki tüm okulların katılımı sağlanmıştır. Dolayısıyla sınavın şu ana kadar Türkiye’de yapılan en geniş katılımlı sınav olması hedeflenmektedir.

8)    Sınavlar, Martı Yayınlarının seçkinyazar kadrosu tarafındanhazırlanmıştır.

9)    Sınav soru sayıları ve süreleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

SINIF SORU SAYISI SINAV SÜRESİ DK. SINIF SORU SAYISI SINAV SÜRESİ DK.
5 80 90 LYS-1 80 120
6 80 90 LYS-2 80 135
7 90 100 LYS-3 90 135
8 100 120 LYS-4 92 135
9 160 160      
10 160 160      
11 160 160      

Bugünkü ziyaretçi sayısı   : 115
Toplam ziyaretçi sayısı     : 772028