Manşet Haberler » LGS öncesi öğrenci ve velilere tavsiyeler
LGS öncesi öğrenci ve velilere tavsiyeler

TEOG yerine bu yıl ilk kez uygulanacak olan ve 1,2 milyon öğrencinin heyecanla beklediği LGS’ye sayılı günler kaldı. Çözüm Koleji Rehberlik Servisi, aylardır devam eden yoğun çalışmaların ardından 2 Haziran’da gerçekleşecek iki oturumluk Liselere Giriş Sınavı öncesi öğrenci ve velilere dikkat edilmesi gereken tavsiyelerde bulundu.

Sevgili Öğrencilerim;

Ve…..  İşte beklenen an geldi! Sınava hazırlık sürecinde yaşananlar, çaba ve gayretlerin hepsi sizler için birer hayat tecrübesi oldu. Sınavda elde edilecek sonuç her ne olursa olsun, hepinizin önünde çok güzel bir hayat var ve çevrenizdeki herkes ve aileleriniz de sizleri sevmeye devam edecek. Sizler sınava girmeli ve sadece elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Bu sınava yeterince hazırlandığınızı ve hiçbir çaba, gayret ve çalışmanın karşılıksız kalmayacağını ise kesinlikle unutmamalısınız.

Hayatta her şeyin bir karşılığı vardır öyle değil mi? Emek harcamadan başarıyı yakalamak zordur. Sizler  sınav öncesi gerekli çabaları gösterdiyseniz endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok. Biz inanıyoruz ki sizler elinizden geleni yaptınız. Önemli olanda bu değil midir zaten. Elinizden gelen her şeyi yapmak, çaba sarf etmek, mücadele vermek.

Kaygılı mısınız? Olsun normal düzeyde kaygı bizim için gerekli biliyorsunuz. Sınavda hiç kaygısız olmak ya da aşırı kaygılı olmak tehlikeli olan ve sizin başarılı olmanızı olumsuz etkileyecek olan ama siz çok güçlüsünüz ve bunu kontrol altına alabilirsiniz biliyorum. Sınava verdiğiniz anlam ve bakış açına göre kaygı ve motivasyonunuz artmakta veya azalmaktadır. Şunu unutmamak gerekir ki sınav, kişiliğinizi değil, bilginizi ölçer.

Sevgili öğrencilerim şunu unutmayın ki; SINAV, ÖLÜM KALIM SAVAŞI DEĞİLDİR!

Sınavdan önce ve sonra da ailenizin biricik evladı ve biz öğretmenlerinizin en değerli öğrencileri olarak kalacaksınız. Sınavdan iyi puan alma ve almama durumunda aileniz ve öğretmenleriniz yine sizin yanınızda olacaklardır. Kafanızdaki olumsuz cümleleri olumluya çevirmeye çalışın ve sınavdan sonra da olumlu düşünmeyi alışkanlık haline getirin. Şunu unutmayın ki hayata nasıl bakarsanız öyle görürsünüz. Sınavı kazanmak, öncelikli amacınız olmalı fakat hayattaki tek amacınız olmamalıdır.

SİZLERE GÜVENİYORUM.

SİZLER DE KENDİNİZE GÜVENİN VE HAYATA POZİTİF BAKIN

SINAVLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sınavlardan Önce Yapılması Gerekenler:

 1. Sınavlardan bir gün önce ders çalışmayı bırakınız. Ancak kendinizi eksik hissedeceğiniz hatırlamanızı gerektiren küçük noktalar varsa onlara göz atabilirsiniz.
 2. Sınavlara kadar olduğu gibi sınav arifesinde de sağlığı bozacak yağlı yiyeceklerden ve soğuk içeceklerden uzak durunuz.
 3. Sınav arifesinde deşarj olma ve gezme adında sınavı olumsuz etkileyecek gezintilerden kaçınınız.
 4. Sınav arifesinde günü dinlenerek ve rahat bir ortamda sevdiğiniz şeyler yaparak geçirmeye çalışınız.
 5. Sınavdan önceki gün sınav motivasyonunuzu bozacak faaliyet ve ortamlardan uzak durunuz.
 6. Sınav motivasyonunuzu bozacak televizyon programlarından, aile ve arkadaş konuşmalarından uzak durmaya çalışınız.
 7. Sınav sabahı dinlenmiş olarak kalkmak için uyku saatinize dikkat edin. En geç saat 22.30 ‘da yatakta olmaya dikkat edin. Sabah ta en geç 07.30’da kalkmış olmaya dikkat edin.

Sınav Sabahı Sınava Girerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 1. Sınava, iyi bir kahvaltı yaparak giriniz. Zihni açar diye midenizi bozacak yiyecek ve içeceklerden uzak durunuz.
 2. Sınav sabahı, sınavda sizi tuvalete çıkma ihtiyacı hissettirecek kadar aşırı sıvı tüketmekten kaçınınız.
 3. Sınava içinde rahat edebileceğiniz elbiselerinizi giyerek giriniz.
 4. Sınava giderken sınav stresine ve hava şartlarına bağlı olarak üşüme ya da terlemelere karşı rahatlıkla giyip çıkarılabileceğiniz bir üst bulundurunuz.
 5. Sınava giderken iki tane kurşun kalem, silgi ve kalem tıraşı” almayı unutmayınız.
 6. Yanınızda su ve kan şekerinin düşmesi ihtimalini düşünerek şeker alınız.
 7. Sınav günü okulda yarım saat önce hazır bulunmaya çalışınız. Okul bahçesine çok erken gelme kaygı, geç gelme de size panik yaptırabileceğini unutmayın
 8. Sınav için gerekli evrakları(giriş belgesi, kimlik vb.) yanınızda götürmeyi unutmayınız.

Sınavlarda Zihinsel Yorgunluk ve Dikkat Dağınıklığı için Neler Yapılmalı:

 1. Hem zamanı hem de zihnini yoracak sorularla belli bir süre uğraştıktan sonra boş bırakıp tüm soruları taradıktan sonra tekrar dönülmeli.
 2. Saate sık sık bakarak dikkatin dağılmasına izin verilmemeli ve saate bölümler arasında bakılmalı. Bu, zihni ve süreyi daha iyi kullanmasını sağlar.
 3. Yüzeysel nefes almaya bağlı olarak nefes alma egzersizi ve göz yorgunluklarına karşı da göz egzersizleri yaparak dikkat dağınıklığının önüne geçilmeli.
 4. Sınavda vücudun devamlı olarak aynı şekilde tutulması vücut ağrıları oluşturabilir. Dikkati dağıtacak vücut ağrılarının önüne geçmek için yine en uygun zaman olan bölüm aralarında vücudu diğer adayları rahatsız etmeyecek şekilde hareket ettirilmeli. Bu durumlarda teste 15–20 saniye ara verilmelidir. Kalem sıranın üstüne konarak gözler kapatılmalı ve şakaklara hafifçe masajlar yapılmalıdır.

Sınav Anında Nelere Dikkat Edilmeli:

 1. Sınava tüm ihtiyaçlarınızı karşılamış olarak giriniz.
 2. Size verilecek optik formun adınıza düzenlenip düzenlenmediğine dikkat ediniz.
 3. Soru kitapçığını elinize aldığınız zaman optik forma kitapçık türünü işaretleyiniz.
 4. Size dağıtılacak kitapçığın ön tarafına adınız, soyadınızı, sınav giriş numaranızı ve salon numaranızı yazınız. Salon görevlisini dikkatlice dinleyiniz ve yönergeleri takip ediniz.
 5. Motivasyonuz için aklınıza olumlu yaşantı örneklerinizi getiriniz.
 6. Sınav başladığınız zaman kısa süreli de olsa bildiklerinizi unutabilirsiniz. Bunun geçici olduğunu ve bir iki soru yaptıktan sonra geçeceğini hatırlayınız. Devam ettiği takdirde panik yapma yerine nefes alma egzersizi yapınız.
 7. Testlerdeki soruları Önce en iyi bildiğiniz soruları, sonra zorlandığınız soruları çözünüz.
 8. Soru köklerindeki “olamaz, değildir... gibi” ifadelerine dikkat ediniz.
 9. Bilmediğiniz konularda da sorular çıkabileceğini hatırlayınız. Bu sorularla karşılaştığınızda boş bırakınız.
 10. Yapamadığınız soruları başına işaret koyarak zamanınız kalırsa tekrar yapmaya çalışınız.
 11. Optik forma kodlamaları sayfa bitimlerinde işaretleyiniz. En sona kalacak şekilde bırakmayınız.
 12. Çözemediğiniz sorular ile inatlaşmayınız. O soruları en sona bırakınız. Böylece zaman kaybı yaşamadan tüm soruları görmüş olursunuz. Zor olan soruyu en son tekrar gözden geçiriniz.
 13. Doğru seçeneği bulduğunuz zannettiğiniz soruların diğer seçeneklerini okumayı ihmal etmeyiniz.
 14. Cevap kâğıdı optik okuyucu tarafından okunacağı için gereksiz işaretlerden kaçınınız ve doğru şekilde(taşırmadan, bastırarak) kodlamaya çalışınız.
 15. Sınav süresini sonuna kadar kullanmaya çalışınız.
 16. Sınavda cevap anahtarınızı başkaları tarafından görülmeyecek şekilde saklayınız. İkili yâda toplu kopya yapılıp yapılmadığını anlamak için yanlış cevap taraması yapılacağını unutmayınız.
 17. Kaydırmanın olup olmadığına dikkat ediniz. Bunun için ya hepsini ya da belirli aralıklarla kontrol ederek yapınız.
 18. Cevaplamalarınız bittikten sonra cevap anahtarınızı kontrol etmeden teslim etmeyiniz.
 19. Evraklarınızı salon görevlisine teslim ederken eksiğinizin olup olmadığına ve kitapçık türü kodladığınıza emin olun.

Lise Geçiş Sınavı Öncesi Annelere ve Babalara Tavsiyeler

Değerli velilerimiz;

Evet beklenen sınav günü yaklaştı ve sizlerde en az çocuklarımız kadar endişeli ve heyecanlısınız biliyorum ama bu heyecanımızı ve endişelerimizi çocuklarımıza ne kadar az yansıtırsak bu sizler içinde, çocuklarımız içinde daha faydalı olacaktır. Emin olun çocuklarımız yılın ortasında değişen sınav sistemi içinde oldukça sıkıntı çektiler ve bu sıkıntının içinde ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret ettiler. Kendileri için olduğu kadar bir de sizler için endişe edip, kimi zaman bunaldılar, sıkıldılar ama pes etmeden toparlanmayı başardılar. Evet kimi daha çabuk toparlandı, kimi daha zor. Kimi belki daha çok çalıştı, kimi daha az. Ama öyle ya da böyle artık sınav gününe geldik. Sınavla ilgili küçük hatırlatmalar yapmada fayda olduğunu düşündük.

UNUTMAYALIM; SINAV BİR SON DEĞİLDİR.                                                                     

“Hayatta Başarının Tek Yolu Sınav Başarısı Değildir: Çocuğunuza hayatta tek amacının çok iyi bir okul ya da sizin hayalinizdeki liseye girmek olmadığını anlatın. “Çalıştın, çabaladın. İnşallah çalışmanın sonucunu en güzel şekilde alırsın.” deyin. Hayatta A noktasından hedefe giden yol, her zaman B noktasından geçmez. Bazen C, hatta bazen Z bile hedefe ulaşmanıza yardım eder.

Hayatta başarılı olan insanlara baktığımız zaman sınavlarda kaç aldıklarını, ya da gittikleri okulları bilmeyiz. Bizim bildiğimiz onların hayatta ürettikleri, insanlığa kattıklarıdır.

Sınavı Hayatının Odak Noktası Haline Getirmemeliyiz: Bu konuda ailelere çok rol düşüyor. Çocuklara hayat boyu yol gösteren kişiler anne ve babalarıdır. Anne ve babanın çocuklarına örnek olmaları, kendilerinden olumlu örnek vermeleri doğru olur. Çocuk sınavı başaramazsa dünyası yıkılacak şeklinde bir düşünceye kapılmamalıdır. Sınav onun gelecekteki hayallerine, hedeflerine ulaşmada yalnızca bir araçtır. Sınavda aldığı not onun kişiliğini veya değerini belirlemez. “Ya başaramazsam” düşüncesiyle giren çocukların sınavda stres altında olduğunu, ve çoğunlukla da başarısız olduklarını unutmamalıyız.

Son Haftada Çocuğumuzla Ev Dışında, Açık Havada Çok Vakit Geçirmeliyiz: Son hafta deli gibi ders çalışmanın çok doğru olmadığını biliyorsunuz. Özellikle son birkaç gün. Bir iki formül, bir iki konu gözden geçirilebilir. Ama uzmanlar açık havanın, stressiz, eğlenceli ortamın çocuklara çok iyi geleceğini belirtiyor.

Çocuğumuzla Sınav Öncesi Konumuz Sadece Sınav Olmamalı: Aslında bu konuyu tüm okul hayatı boyunca uygulamalıyız. Çocuklarımıza “Matematikten kaç aldın?” “Kaç soru çözdün?” “Fen testini bitirdin mi?” gibi soruların dışında da konularla yaklaşmalıyız. Arkadaşları, hobileri, okuduğu kitaplar, izlediği filmlerle ilgili çeşit çeşit konularda çocuklarımızla sohbet etmeliyiz.

“Bu Sınav Geleceğin” Demeyin: Sınavdaki başarısını gelecekteki başarısı ile eş tutmak öğrencilerin üzerindeki baskıyı artırıyor. Anne babalar sınav hakkında konuşurken; “Bu sınav geleceğin için çok önemli, çok çalışmalısın!”, “Böyle gidersen istediğin okula gidemeyeceksin” gibi söylemlerden kaçınmalı.

Rahatlamasına İzin Verin: Bazen çalışma temposu öğrencileri yorabilir, performanslarında değişimler olabilir. Böyle durumlarda dinlenme, farklı aktiviteler yapma, sosyalleşme ve arkadaşları ile vakit geçirme gibi ihtiyaçlarını görmek ve bunlara olanak sağlamak onlara iyi gelecektir.

Çabalarını Alkışlayın : Çocuklar, en çok anne babalarını mutlu etmek ve gururlandırmak isterler. Onlardan aldıkları olumlu geri bildirimler ile kendilerini daha iyi hisseder ve güçlenirler. Bu nedenle; anne ve babalar, çocuklarının sınava hazırlanırken sergilediği doğru davranışları onlarla paylaşmalı, gösterdikleri çabaya vurgu yapmalı, onları yüreklendirmeli.

Empati Kurun : Gelişimsel ve yaş dönemi özelliklerini dikkate alarak davranmak, anlayış göstermek, büyümenin getirdiği bazı zorluklarla baş edebilmelerine destek olmak; onların kaygılarını azaltacaktır.


Bugünkü ziyaretçi sayısı   : 402
Toplam ziyaretçi sayısı     : 939328