Manşet Haberler » 2023 Eğitim Vizyonu ve Özel Okulların Geleceği
2023 Eğitim Vizyonu ve Özel Okulların Geleceği
Özel Öğretim Derneğimiz (ÖZDER) 24 Aralık 2017 Pazar günü Ankara ATO Meclis Salonu’nda "TÜRKİYE’NİN 2023 EĞİTİM VİZYONU VE ÖZEL OKULLARIN GELECEĞİ" konulu sempozyum düzenlendi.
 
Sempozyuma Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve Ankara Milletvekili Sayın Prof.Dr.Emrullah İşler, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Doç.Dr.Yusuf Tekin, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Sayın Kemal Şamlıoğlu, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Sayın Bülent Çiftçi, Bakanlığımız bürokratları, ÖZDER Yönetim kurulu Başkanı Sayın Ahmet Akça ile birlikte derneğimiz yönetim kurulu  üyeleriyle, Ankara başta olmak üzere ülkemizin değişik illerinden özel kurum temsilcileri katıldı.
 
Sempozyumda konuşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Türkiye'de özel okul sektörünün yüzde 25'e kadar büyüyebilme potansiyeli olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'de her yüz tane özel müteşebbisten 25'i yatırım yapabilir. Bu yatırımı yaparsa karlılık, ticari ve idealist anlamda mantıklı bir yatırım olabilir. Dolayısıyla biz hedefimizi yüzde 25 olarak belirledik." ifadesini kullandı. Tekin, özel okullara yönelik teşvik politikalarının devam ettiğini, sektörün ise kurumsallaşmada daha ileriye gitmesi gerektiğini vurguladı.
 
 
TBMM Eğitim Komisyonu Başkanı, AK Parti Ankara Milletvekili Prof.Dr. Emrullah İşler ise Türkiye'nin en önemli meselelerinden birinin eğitim olduğunu söyledi. Mecliste, 2018 yılı hükümet bütçesinden en büyük payın Milli Savunma Bakanlığına ayrıldığını anımsatan İşler, "Şimdi çok şükür o alanlarda da ciddi manada üretim yaptığımız için belki bütçeden ayrılan payın düşmesinde bunun da etkisi oldu. Eğitimde esasen değişiklikler yapmak için son yıllarda bütçede en çok pay eğitime ayrılıyor. 2018 için ayrılan yüzde 18 civarında bütçe, bu siyasi iradenin, yani hükümetin eğitime önem verdiğinin en güzel göstergesidir. Yüzde 18 ayırdık ama bu oran belki ilerki yıllarda yüzde 25'lere de çıkabilir." diye konuştu.
 
 
Özel Öğretim Derneği Genel Başkanımız Ahmet Akça ise yeni ihtiyaçlara göre eğitimin temel önceliklerinin belirlenmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Bu ülkeye armağan etmemiz gereken sadece iyi okul modeli değil iyi bir eğitim modelidir. Dolayısıyla iyi bir eğitim modeli bulma çabasının ilk adımıdır bu toplantı." ifadelerini kullandı.
 
 
Sempozyumda konuşan Prof. Dr. Servet Özdemir, 21. yy’ da eğitim anlayışı, uygulama ve yönelimleri üzerine başlıklı konuşmasında medeniyet şuuru olan insanlar çıkarmamız gerektiğine değindi. Eğitimde davamız, odak noktamız nedir? Soruları ile sürekli öğrenmeye öğretmenlerin hazırlıklı olmasını ifade etti. Eğitimde değişen paradigmalar üzerinde durdu.
 
 
Prof. Dr. Mehmet Bulut ise medeniyet tasavvurumuz ve gençliğin eğitimi üzerinde yapmış olduğu konuşmada Türkiye’deki maarif meselesini değerlendirdi. Öğretmenin iyi yetişmesini istedi. Bulut "Anlamak için ortak dile ihtiyaç vardır. Gönül dili, fikir dili. Maarif karşılıklı bilme, buluşma anlamında olduğu için neyi bilmemiz gerekir" dedi.
 
Erol Erdoğan da eğitim ülkesi olma yolunda Türkiye’nin 2023 ‘e doğru gidişini değerlendirdi. Türkiye’de okuyan misafir öğrenciler üzerinde durdu ve bunlar üzerinde akademik anlamda ilerlemelere değindi. Erdoğan şöyle devam etti: "Eğitim-İnsan iliskisini salih fıkhi hale getirmeliyiz. Nitelikli okullar ile akademik anlamda iyi yerler de olmalıyız ideal öğretmenlerimiz ile."
 
Sempozyumda sunum yapan Yrd. Doç. Dr. Nergis Dama eğitim ve istihdam ilişkisi üzerine yapmış olduğu konuşmada özel okulların yapmış olduğu eğitim başlıklarına ve istihdam noktasında nitelikli bir eğitim verilmesi üzerinde durdu.
 
Türk eğitim sisteminin değerler eğitimi sorunsalı, tespitler ve önerileri başlığı ile değereler eğitimi üzerinde durulması gerektiğini vurguladı Doç. Dr. Feridun Sezgin, etkili okul olmak için temel becerilerin kazandırılmasının yanı sıra özel okullarda verilen değereler eğitimin önemine ve bu şekilde daha etkin olunacağına değindi.
 
Prof. Dr. Bekir Berat Özipek özgün bir eğitim anlayışı ile yapılan eğitimde daha ideal düzene kavuşacağını dile getirdi.
 
Sempozyumda ayrıca Prof. Dr. Hasan Bacanlı, Doç. Dr. Adnan Boyacı ve Doç. Dr. Mustafa Sever de birer sunum gerçekleştirdi.
 
Sonuç bildirgesini okumak için tıklayınız.
 
 
 
 
 

Bugünkü ziyaretçi sayısı   : 324
Toplam ziyaretçi sayısı     : 905227